تبلیغات
خـون بهـا - شرایط حاکم بر کوفه ی دهه ی شصت هجری و ریشه یابی گمراهی های مردم این شهر
.: السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین :.
شرایط حاکم بر کوفه ی دهه ی شصت هجری و ریشه یابی گمراهی های مردم این شهر

کوفه برای حکومت امویان اهمیت راهبردی داشته است. موقعیت جغرافیایی و اقلیمی کوفه و بافت مردم آن و اطراف آن سبب شده بود تا به مرور زمان، کوفه به یک شهر نظامی تبدیل شود.

در آن زمان، زندگی قبیله ای در کوفه و اطراف آن، نمود بیشتری پیدا کرده بود. مردم این قبایل جنگجو و مطیع سران خود بودند. سربازان ساکن در کوفه، بنی امیه را در جنگ های داخلی و برون مرزی یاری می کردند و در ازای آن، از بیت المال، بی حساب و کتاب دریافت می کردند.

خانواده هایی که سرپرستشان نظامی است، در روزگاری که جنگ و درگیری نظامی زیاد باشد، با مشقت فراوان زندگی می کنند. سال ها جنگ برای بنی امیه، سربازان کوفه و اهل و عیالشان را خسته و آزرده کرده بود و سبب شده بود، از شرکت کردن در جنگ های بعدی رویگردان باشند. تنها چیزی که می توانست آنها را به میدان بیاورد، وعده کیسه ای زر از بیت المال یا پست و مقامی در دستگاه حکومتی بود.

از یک شهر نظامی نمی توان انتظار داشت که مردمانی فهیم و بابصیرت داشته باشند. کوفه یک شهر نظامی بود. هر صدایی که منجر به بروز تنش می شد، به یک چشم به هم زدن خفه می شد. کسی فرصت حرف زدن نداشت. مردم کوفه باید نادان می بودند تا بی چون و چرا از حاکمیت اطاعت کنند. حتی دینداری مردم هم باید به اندازه ای می بود که حاکمیت به آن مقدار نیاز داشت.

ارتباط کوفه با خارج از آن بسیار محدود و کنترل شده بود. شهر با دیوارهای بلند و دروازه های امن و نگهبانان بسیار محافظت می شد. با این حال، کوفیان از بیشتر اخبار روز اطلاع پیدا می کردند. خبرچین ها و جاسوسان بسیاری در خدمت دستگاه حکومتی بودند که مرتب اخبار و اطلاعات را برای حاکمیت جمع آوری می کردند.

دروغ و شایعه در کوفه رواج داشته است و مردم به خاطر زندگی بسته ای که در کوفه داشتند، دروغ ها و شایعات را جاهلانه می پذیرفتند و بازیچه دست قرار می گرفتند. دستگاه حکومتی هم از این مسأله برای پیشبرد اهدافش استفاده می کرد.

همه این شرایط، در آن زمان بر کوفه حاکم بود و دست بنی امیه را برای مهار کردن افسار عقل و اراده مردم شهر باز می گذاشت. در چنین شهری، یک کیسه زر می تواند از آیات روح بخش قرآن و کلام نورانی معصوم (ع) و هدایت الهی کارسازتر باشد. در چنین شهری، تهدید و تطمیع می تواند از انذار و تبشیر کارسازتر باشد. در چنین شهری...

این شرایط در گمراهی مردم کوفه نقش داشته است. این شرایط زمینه ساز گمراهی مردم کوفه بوده است. ولی نکته مهم این است که نمی توان شرایط حاکم بر کوفه را توجیه قابل قبولی برای گمراهی دانست. این شرایط، محصول ندانم کاری های مردم کوفه بود. این شرایط، محصول خوردن لقمه شبهه ناک و حرام بود. این شرایط، محصول دنیازدگی بود. این شرایط محصول بازگشت از مسیر اسلام ناب محمدی (ص) به روش های دوره جاهلیت بود.

نبرد همیشگی میان حق و باطل، در طول تاریخ، فراز و نشیب داشته است. گاهی حق پیروز شده است؛ گاهی باطل پیروز شده است. هیچ کدام هم تاکنون لحظه ای دست از مبارزه بر نداشته اند و تا نابودی طرف مقابل هم دست بر نخواهند داشت. انسان ها می آیند و می روند و در سال های حیات خود، در وسط میدان این نبرد عظیم قرار دارند. این انسان ها هستند که آگاهانه و با اختیار و آزادی عمل، به یکی از این دو جبهه می پیوندند. گاهی هم از یکی به دیگری می روند.

این اتفاق همیشه آگاهانه است. چرا؟ چون انسان ها این نبرد عظیم را به روشنی می بینند و می دانند که باید همیشه آگاه و آماده باشند؛ وگرنه فریب و شکست می خورند. کسی که خود را آماده نمی کند، کسی که به خود بصیرت و آگاهی نمی دهد، کسی که ایمان و اخلاق را در خود تقویت نمی کند، کسی که تلاشی برای رهایی از دام دروغ و شبهه و شایعه نمی کند، کسی که خود را برای سختی های میدان نبرد آماده نمی کند، کسی که خود را برای حوادث ناگوار آماده نمی کند، کسی که خود را از وابستگی به جلوه های دنیایی رها نمی کند، کسی که خود را برای آزمون های سخت الهی آماده نمی کند، چنین فردی محکوم به فریب خوردن و افتادن در دام هایی است که جبهه باطل برای او گسترده است و خود، این را از همه بهتر می داند و می فهمد و حس می کند. او می داند که اگر آماده نباشد، محکوم به فریب خوردن و شکست است؛ اما تلاشی برای رهایی از آن نمی کند. پس او، آگاهانه فریب می خورد و گمراه می شود.

ما چطور؟ برای لحظه هجوم فتنه ها آماده ایم؟ برای رهایی از دام هایی که شیطان و یارانش گسترده اند آماده ایم؟ برای آن نبرد عظیم همه جانبه آماده ایم؟ از وابستگی به جلوه های دنیایی رهاییم؟ یا...

آخرین مطالب