تبلیغات
خـون بهـا - آزادی
.: السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین :.
آزادی

آزادی، انتخاب ماست. آزادی، موضع گیری ماست. آزادی خواست و اراده ماست. آزادی متاعی از پیش آماده نیست که به انسان بدهند یا از انسان بگیرند. انسان، به واسطه انسان بودن، آزاد است. همه جا؛ همه وقت.

مهم نیست که در چه شرایطی هستیم. مهم نیست در چه موقعیتی قرار گرفته ایم. مهم این است که در این شرایط و در این موقعیت، چه موضعی گرفته ایم.

در هر شرایط، می توانیم آزادانه موضع گیری کنیم. ما می توانیم در گرفتاری ها فریاد کنیم، صبر کنیم، بهره برداری کنیم، و طلب کنیم. در برابر داروی تلخ، گاهی فریاد است، گاهی صبر است، گاهی تشکر است، و گاهی طلب. این ما هستیم که انتخاب می کنیم.

آزادی چیزی جدا از انسانیت ما نیست. آزادی بیرون از انسان نیست. آزادی چیزی نیست که به او بدهند یا از او بگیرند. آزادی چیزی نیست که با دستور و منشور بیاید؛ با دستور و منشور برود. آزادی انسان، آزادی محتومی است که از هستی او سرچشمه می گیرد. آزادی از ترکیب و ساخت انسان سرچشمه می گیرد. آزادی و حریت، جعل ما،  آفرینش ما و خلقت ماست که علی (ع) می گفت: «لا تکن عبد غیرک و قد جعلک الله حرّا [1]: بنده دیگران مباش که خدا تو را آزاد آفریده است.»

این تو هستی که آزادی را نگاه داشته ای و یا رها کرده ای. تو با آزادی بنده می شوی، با آزادی درگیر می شوی، با آزادی می پذیری و با آزادی انتخاب می کنی. این تو هستی که آزادانه، آزادی؛ و این تو هستی که آزادانه برده ای.

انسان آزاد، آزادانه آزادی خود را به اسارت قراردادها و تعهدها کشاند و آزادانه آنها را پذیرفت و یا رد کرد؛ آزادانه به آن تن داد، و یا آزادانه از آن برید. و در برخورد با حادثه ها، این آزادی های قراردادی و تعهدی، شکل هایی گرفت و شکل هایی باخت.

داستان درگیری انسان برای آزادی، داستان پیچیده ایست. انسان برای آزادی، با طبیعت درگیر می شود؛ با محدودیت ها درگیر می شود؛ با خویش درگیر می شود. شگفت آور آنجاست که انسان، برای آزادی، با آزادی هم درگیر می شود!

«آزادی» مفهوم بسیار زیبا و دلنشینی است. نگاه مبتنی بر دین به آزادی، انسان را در آسمان توحید به پرواز در می آورد. انسانیت انسان، از «آزادی» و «تفکر» او سرچشمه می گیرد. نفی آزادی، نفی انسانیت است.

[1] نهج البلاغة صبحی صالح، نامه 31، از وصایای حضرت امیرالمؤمنین (ع) به امام حسن مجتبی (ع)

آخرین مطالب
نمایش نظرات 1 تا 30