تبلیغات
خـون بهـا - تا همه نخواهند، نمی شود!
.: السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین :.
تا همه نخواهند، نمی شود!

تنفس برای دریافت اکسیژن است؛ لکن همراه با اکسیژن، مقادیر زیادی چیزهای به درد نخور هم تنفس می کنیم که بعضی هاش -مثل نیتروژن- را پس می زنیم و بعضی هاش -مثل ریزگردها و دود ماشین و سیگار و ...- را هم جذب می کنیم که گاهی عوارض و عواقب آنی و مستقیم دارد -مثل وقتی سرفه می کنیم یا چشم و گلویمان می سوزد یا سردرد می گیریم- و گاهی عوارض و عواقب غیرمستقیم و طولانی مدت دارد؛ مثل کندذهنی یا افسردگی و عصبانیت یا سرطان یا سکته یا...

این معضل وقتی حل و فصل می شود که جامعه اراده ای در این زمینه و در این راستا داشته باشد. (اینکه وقت و بی وقت، در محل کار و مهمانی، در خانه و خیابان، غر می زنیم و به بالا و پایین مملکت فحش می دهیم و نفرین می کنیم، این اسمش اراده و خواست جمعی برای حل مشکل نیست.) اگرچه ناراضی و معترض هستیم، ولی باز با خودروی تک سرنشین در خیابان ها تردد می کنیم و ماسک نمی زنیم و فاجعه این که بعضی ها سیگار هم می کشند! (حماقت در این حد که به تازگی برخی مادرهای نسل آینده این مملکت هم با افتخار سیگار می کشند!)

برخورد ما با فرهنگ هم همین گونه است. وقتی یک اراده و خواست عمومی در جامعه وجود نداشته باشد، نباید انتظار تحولی مثبت در فرهنگ داشته باشیم. یعنی اگر بنا داریم کاری برای فرهنگ بکنیم، قدم اول این است که جامعه نسبت به فرهنگ حساس تر شود و اراده و خواستی جمعی برای اینکه کاری برای فرهنگ بکنیم ایجاد شود. بدین ترتیب، زمینه فراهم می شود برای اینکه حرکت چشمگیر مثبتی اتفاق بیفتد.

امر به معروف و نهی از منکر کارآمدترین ابزار برای اصلاح جامعه است؛ چه در زمینه فرهنگ و چه در زمینه های دیگر. همین آلودگی محیط زیست و یا ترافیک هم راه حلی بهتر از این ندارد. دلیلش چیست؟ دلیلش همان است که عرض شد: اراده و خواست جمعی جامعه برای تغییر مثبت؛ که با امر به معروف و نهی از منکر، به بهترین شکل ایجاد می شود و به جریان می افتد. إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ...


سوره رعد، آیه 11: «لَهُ مُعَقِّبَاتٌ مِّن بَیْنِ یَدَیْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ یَحْفَظُونَهُ مِنْ أَمْرِ اللّهِ إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ وَإِذَا أَرَادَ اللّهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلاَ مَرَدَّ لَهُ وَمَا لَهُم مِّن دُونِهِ مِن وَالٍ» (آدمی را فرشتگانی است که پیاپی به امر خدا از رو به رو و پشت سرش می آیند و نگهبانی اش می کنند. خدا چیزی را که از آن مردمی است، دگرگون نکند؛ تا آن مردم خود دگرگون شوند. چون خدا برای مردمی بدی خواهد، هیچ چیز مانع او نتواند شد و ایشان را جز خدا هیچ کارسازی نیست.)

آخرین مطالب