.: السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین :.
مداخله نظامی عربستان در بحرین، دامی پنهان برای جمهوری اسلامی ایران

موضوع حمله نظامی عربستان سعودی به بحرین و جنایات آل سعود و آل خلیفه در این کشور، برای مردم و نخبگان ما بسیار اهمیت یافته است. شیعه بودن اغلب مردم این کشور و جنایت های نظامیان سعودی و مزدوران رژیم بحرین و تحریم خبری و رسانه ای وقایع و تحولات این کشور، برای ما حساسیت زا شده است.

تحلیل های متفاوتی درباره بحرین صورت می گیرد و راهکارهای گوناگونی هم پیشنهاد می شود. اما موضوع بحرین را باید دقیق تر نگاه کرد و پشت پرده تحولات منطقه را هم در نظر گرفت. فرصت ها و تهدیدهای زیادی در منطقه پدید می آیند و از بین می روند و تحولات با سرعت رخ می دهد. ورای همه این تحولات، دشمنان ما یعنی غرب و صهیونیسم و اسلام آمریکایی اهدافی را جستجو می کنند و راهبردهایی را دنبال می کنند که بدون دقت نظر کشف نمی شوند و غفلت در برابر آنها خطرآفرین است.

سه موضوع مهم درباره حمله نظامی عربستان سعودی به بحرین وجود دارد که باید در تحلیل ها و تصمیم گیری ها به آن توجه کرد. البته موضوعات کلی تر و کلان تری هستند که بر این سه مورد تقدم دارند؛ لکن این نوشته را طولانی نمی کنم و به این سه موضوع می پردازم و آن موضوعات کلی و کلان را در نوشته های بعدی بررسی می کنم. در ادامه، آن سه موضوع مطرح می شود:

یکم. سطح نارضایتی عمومی از حکومت آل سعود در عربستان بیش از آن چیزی است که به چشم می آید و آغاز تظاهرات در این کشور می تواند از اقتدار حکومت آل سعود بکاهد؛ که برای امریکایی ها بسیار ناخوشایند است. حکومت آل سعود برای اینکه هزینه های مقابله با جریان های مخالف درونی را کاهش دهد، با حمله نظامی به بحرین، زمین بازی را از داخل به خارج منتقل می کند و به مخالفان در داخل، به خصوص شیعیان این کشور، نشان می دهد که برای حفظ حکومت خود و دفاع از منافع خود و متحدانش دست به هر کاری خواهد زد و پبروزی را به هر قیمتی به دست خواهد آورد.

دوم. ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خاک بحرین مستقر شده است و امریکا برای تداوم حضور در منطقه و حفظ اقتدار نظامی در خلیج فارس به شدت به آن نیاز دارد. بنابراین هر تحولی در بحرین که این ناوگان عظیم را با مشکل مواجه کند، برای امریکایی ها بسیار ناخوشایند است. از طرفی، امریکایی ها نمی خواهند به طور مستقیم وارد عمل شوند و در بحرین به دفاع از حکومت وقت و مقابله با حرکت مردم بپردازند. بنابراین، امریکایی ها از آل سعود دعوت می کنند تا با حمله نظامی به بحرین و سرکوب حرکت های مردمی، از حکومت آل خلیفه و از منافع امریکا دفاع کنند و هزینه های امریکا را کاهش دهند.

سوم. کشتار مردم بحرین می تواند ایران را تحریک کند تا برای دفاع از شیعیان بحرین وارد عمل شود. چنین حرکتی می تواند به اختلافات مذهبی میان شیعیان و اهل سنت دامن بزند و ایران را در برابر جهان عرب قرار دهد که هر دو برای ایران بسیار نامطلوب است؛ چون تلاش های ایران را برای تحکیم وحدت ملت ها و دولت های مسلمان منطقه با محور دشمنی با رژیم صهیونیستی و غرب، بی نتیجه می سازد و ایران را با انبوهی از فشارهای بین المللی روبرو می کند. در نهایت، ایران تا حدودی مهار می شود و اوضاع منطقه به نفع غرب تغییر شکل می دهد.
بنابراین، دخالت نظامی عربستان سعودی در بحرین چیزی فراتر از حفظ رژیم بحرین و دشمنی وهابیت با شیعیان است و پشت پرده این حرکت، دامی برای قدرت برتر منطقه، یعنی جمهوری اسلامی ایران گسترده شده که اگر با بصیرت با آن برخورد نکنیم، گرفتار خواهیم شد.

در کنار این سه موضوع، دو کد تحلیلی دیگر هم هست که مرور آن موضوع را روشن تر خواهد کرد:

یکم. چندی پیش نیروهای ناتو وارد خاک کویت شدند و انگیزه خود را از ورود به خاک این کشور، دفاع در برابر حمله احتمالی به کویت خواندند. این مورد به تنهایی معنایی جز محافظت از چاه های نفتی کویت که سهم بزرگی در تأمین نفت دنیا دارند، ندارد. اما وقتی در کنار مورد دوم قرار می گیرد، معنای دیگری پیدا می کند.

دوم. پس از ورود نیروهای نظامی عربستان سعودی به بحرین، یکی از فرماندهان این نیروهای نظامی، انگیزه ورود به خاک بحرین را دفاع از بحرین در برابر حمله احتمالی به این کشور خواند.

افکار عمومی دنیا پس از دریافت این دو خبر خواهند پرسید: چه کسی قرار است به بحرین یا به کویت حمله کند؟ بدیهی است که گزینه ای جز ایران وجود نخواهد داشت! بنابراین، ایران هراسی در افکار عمومی دنیای غرب و شیعه هراسی در افکار عمومی جهان اسلام پدیدار می شود. ضمن اینکه اگر جمهوری اسلامی ایران تحریک شود و دست به دخالت در منطقه بزند، به این ایران هراسی و شیعه هراسی مهر تأیید خواهد زد؛ و اگر این دخالت، دخالت نظامی باشد، ایران را وارد جنگی بزرگ و پرهزینه خواهد کرد که نتیجه آن، هر چه که باشد، شکست ایران و پیروزی راهبردهای غرب و صهیونیسم در منطقه خواهد بود.

موضع جمهوری اسلامی ایران در برابر مردم و رژیم بحرین باید با مواضعی که در برابر سایر حرکت های مردمی و دولت های منطقه اتخاذ می کند یکسان و هم سطح باشد. ایران باید تلاش کند که به استحکام وحدت در جهان اسلام با محوریت دشمنی با غرب و صهیونیسم کمک کند. اما موضع ملت ایران و نهادهای غیر دولتی در برابر بحرین می تواند با حفظ وحدت و انصاف، صراحت و شفافیت بیشتری داشته باشد. به خصوص، دانشجویان و طلاب باید در این زمینه فعالیت های چشم گیر داشته باشند.

بحرین به شدت تحریم خبری و رسانه ای می شود تا جنایت کاران واقعی صحنه از دست افکار عمومی و فشارهای بین المللی در امان باشند و اهداف و راهبردهای خود را پیش ببرند. نجات بحرین از این تحریم می تواند یک کمک بزرگ باشد. بخشی از این عملیات نجات می تواند در فضای شبکه های خبری صورت گیرد؛ بخش دیگر هم می تواند در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی اینترنتی صورت گیرد؛ بخش دیگر هم می تواند با حرکت های خبرساز در سطح بین المللی، مثل تجمع های اعتراض آمیز در مقابل سفارت ها و سازمان های بین المللی در سراسر جهان دنبال شود.

گزینه دخالت نظامی در بحرین را باید از روی میز برداشت! این اقدام پیامدهای منفی متعدد و هزینه های بسیار بسیار سنگینی برای ایران خواهد داشت. برای اینکه این نوشته بیش از این طولانی نشود، از بررسی آن در این نوشته خودداری می کنم. ضمن اینکه تصور می کنم نیازی به تحلیل و بررسی موشکافانه نیست و این موضوع برای همه روشن و بدیهی است.

خداوند ان شاء الله برای ملت های مسلمان منطقه، به ویژه شیعیان، فرج عاجلی برساند و ان شاء الله تحولات منطقه زمینه های لازم برای ظهور حضرت حجت (عج) را فراهم آورد!

آخرین مطالب
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو